RSPF2FT1K62
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 1.62K OHM 2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RSPF2FT1K62 PDF
Type Description
Series:RSPF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.62 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)