MR10FT80L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.08 OHM 10W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MR10FT80L0 PDF
Type Description
Series:MR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:80 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.475" Dia x 1.925" L (12.07mm x 48.90mm)