Y0075350R000A0L
Description
RES 350 OHM 0.3W 0.05% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y0075350R000A0L PDF
Type Description
Series:VSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:350 Ohms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.3W
Composition:Metal Foil
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±8ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)