Y145390R0000V9L
Description
RES 90 OHM 0.005% 0.6W RADIAL
DataSheet
Y145390R0000V9L PDF
Part Status:Active
Resistance:90 Ohms
Tolerance:±0.005%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)