RC1/4102MTB
Description
RES 1K OHM 1/4W 20% AXIAL
DataSheet
RC1/4102MTB PDF
Type Description
Series:RC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)