FKN3WSJT-73-16R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES WW 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FKN3WSJT-73-16R PDF
Type Description
Series:FKN
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:16 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)