WW5FTR200
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WW5FTR200 PDF
Type Description
Series:WW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:200 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±90ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)