Y08751K96000F0L
Description
RES 1.96K OHM .3W 1% RADIAL
DataSheet
Y08751K96000F0L PDF
Part Status:Active
Resistance:1.96 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.3W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)