MVM5JB4K70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 4.7K OHM 5W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MVM5JB4K70 PDF
Type Description
Series:MVM
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:4.7 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)