FSQ510RJ
Manufacturer
VIGOR # :
Description
RES 10.0 OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FSQ510RJ PDF
Type Description
Series:FSQ, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)