RNC65H41R2FRRE7
Description
ERC-65 41.2 1% T-2 RNC65H41R2FR
DataSheet
RNC65H41R2FRRE7 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:41.2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)