
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FC0 |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 560 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.4W |
| Composition: | Carbon Film |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient: | -500/ +300ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 |
Current price of FC0204JT-52-560R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
ERC-50-500 14.3K .1% T-9 EA E3
ERC-50-31 4.81K .1% T-2 RNC50H48
RES 114 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
MEMS OSC XO 22.5792MHZ H/LV-CMOS
MEMS OSC XO 40.5000MHZ H/LV-CMOS
RES 0.4W 5% AXIAL
CABLE GLAND 24-32MM M40 PLASTIC