MFP50SBRE52-40K7
Description
RES MF 1/2W 0.1% AXIAL
DataSheet
MFP50SBRE52-40K7 PDF
Type Description
Series:MFP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:40.7 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)