RNR55H1071FSR36
Description
ERC-55 1.07K 1% T-2 RNR55H1071FS
DataSheet
RNR55H1071FSR36 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.07 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)