FMP100JB-52-0R51
Description
RES MF 1W 5% AXIAL
DataSheet
FMP100JB-52-0R51 PDF
Type Description
Series:FMP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:510 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)