FKN2WSJT-73-51R
Description
RES WW 2W 5% AXIAL
DataSheet
FKN2WSJT-73-51R PDF
Type Description
Series:FKN
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:51 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)