RNC70H2494FRRE7
Description
ERC-70 2.49M 1% T-2 RNC70H2494FR
DataSheet
RNC70H2494FRRE7 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.49 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)