RNC60H6982FSRE8
Description
ERC-55-200 69.8K 1% T-2 RNC60H69
DataSheet
RNC60H6982FSRE8 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:69.8 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)