Y087511K0000F9L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 11K OHM .3W 1% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y087511K0000F9L PDF
Type Description
Series:VSH
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:11 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.3W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)