FMF1WSFRF52-240R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES MF 1W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FMF1WSFRF52-240R PDF
Type Description
Series:FMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:240 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)