ERC505K7600BEEB500
Description
ERC-50-500 5.76K .1% T-9 EB E3
DataSheet
ERC505K7600BEEB500 PDF
Type Description
Series:ERC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.76 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Metal Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)