Y0925300R000J9L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 300 OHM 5% 8W TO220-2
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y0925300R000J9L PDF
Type Description
Series:VPR220
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:300 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):8W
Composition:Metal Foil
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220-2
Size / Dimension:0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.845" (21.46mm)