Y578718R0000F0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 18 OHM 1% 0.6W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
Y578718R0000F0L PDF
Type Description
Series:VH
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±1ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):0.430" (10.92mm)