WRF2JT18R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES WW 2W 18 OHM 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WRF2JT18R0 PDF
Type Description
Series:WRF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
40F2K7
40F2K7
RES 2.7K OHM 1% 10W AXIAL