MJ2551FE-R52
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MJ2551FE-R52 PDF
Type Description
Series:Metal Devil® MJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.55 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)