ANT-916-SP
Manufacturer
Linx Technologies
VIGOR # :
Description
RF ANT 916MHZ CHIP SOLDER SMD
Catalog
RF Antennas
DataSheet
ANT-916-SP PDF
Type Description
Series:Splatch®
Package:Tube
Part Status:Active
RF Family/Standard:General ISM
Frequency Group:UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):915MHz
Frequency Range:900MHz ~ 930MHz
Antenna Type:Chip
Number of Bands:1
VSWR:1.9
Return Loss:-
Gain:1.4dBi
Power - Max:-
Features:-
Termination:Solder
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.059" (1.50mm)