FXUWB01.07.0100C
Manufacturer
Taoglas
VIGOR # :
Description
ULTRA WIDE BAND FLEX ANTENNA 6GH
Catalog
RF Antennas
DataSheet
FXUWB01.07.0100C PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:SHF (f > 4GHz)
Frequency (Center/Band):6.49GHz, 6.99GHz
Frequency Range:5.95GHz ~ 6.74GHz, 6.24GHz ~ 7.03GHz, 6.74GHz ~ 7.24GHz
Antenna Type:FlexPIFA
Number of Bands:2
VSWR:2, 3
Return Loss:-
Gain:3.5dBi, 4dBi, 4.5dBi
Power - Max:10 W
Features:Cable - 100mm
Termination:U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.004" (0.10mm)