EXS150SMI
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 156MHZ WHIP STR SMI CONN
Catalog
RF Antennas
DataSheet
EXS150SMI PDF
Type Description
Series:EXS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:-
Frequency Group:VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):156MHz
Frequency Range:150MHz ~ 162MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:1.5
Return Loss:-
Gain:-
Power - Max:50 W
Features:-
Termination:SMI
Ingress Protection:-
Mounting Type:Connector Mount
Height (Max):4.390" (111.51mm)