AMCA52-2R710G-S1F-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
RF ANT 2.7GHZ CHIP SOLDER SMD
Catalog
RF Antennas
DataSheet
AMCA52-2R710G-S1F-T PDF
Type Description
Series:AMCA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:WiFi
Frequency Group:UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):2.7GHz
Frequency Range:2.61GHz ~ 2.81GHz
Antenna Type:Chip
Number of Bands:1
VSWR:2
Return Loss:-
Gain:2.5dBi
Power - Max:3 W
Features:-
Termination:Solder
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.039" (1.00mm)