ALPHA-RX915S
Manufacturer
RF Solutions
VIGOR # :
Description
RF RECEIVER FM/FSK 915MHZ MODULE
Catalog
RF Receivers
DataSheet
ALPHA-RX915S PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Frequency:915MHz
Sensitivity:-98dBm
Data Rate (Max):115.2kbps
Modulation or Protocol:FM, FSK
Applications:-
Current - Receiving:12.5mA
Data Interface:Solder Pad
Memory Size:-
Antenna Connector:PCB, Surface Mount
Features:-
Voltage - Supply:2.2V ~ 5.4V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C