ATSAMR30E18A-MUT
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 32VFQFN
Catalog
RF Transceiver ICs
DataSheet
ATSAMR30E18A-MUT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:TxRx + MCU
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:-
Modulation:BPSK, O-QPSK
Frequency:700MHz, 800MHz, 900MHz
Data Rate (Max):1Mbps
Power - Output:11dBm
Sensitivity:-110dBm
Memory Size:256kB Flash, 40kB SRAM
Serial Interfaces:I²C, SPI
GPIO:16
Voltage - Supply:1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:9.2mA
Current - Transmitting:26.5mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C