CC2400-RTR1
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC RF TXRX ISM>1GHZ 48VFQFN
Catalog
RF Transceiver ICs
DataSheet
CC2400-RTR1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:TxRx Only
RF Family/Standard:General ISM > 1GHZ
Protocol:-
Modulation:FSK, GFSK
Frequency:2.4GHz
Data Rate (Max):1Mbps
Power - Output:0dBm
Sensitivity:-101dBm
Memory Size:-
Serial Interfaces:SPI
GPIO:-
Voltage - Supply:1.6V ~ 2V
Current - Receiving:24mA
Current - Transmitting:11mA ~ 19mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C