HDG205-DN-3
Manufacturer
H&D Wireless
VIGOR # :
Description
IC RF TXRX+MCU WIFI MODULE
Catalog
RF Transceiver ICs
DataSheet
HDG205-DN-3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:TxRx + MCU
RF Family/Standard:WiFi
Protocol:802.11b/g/n
Modulation:16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
Frequency:2.4GHz
Data Rate (Max):65Mbps
Power - Output:17dBm
Sensitivity:-94dBm
Memory Size:-
Serial Interfaces:SPI, UART
GPIO:6
Voltage - Supply:2.85V ~ 4.35V
Current - Receiving:53mA
Current - Transmitting:205mA
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C