ACS770KCB-150B-PFF-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS770KCB-150B-PFF-T PDF
Type Description
Series:ACS770
Package:Tube
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:150A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:13.3mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.6%
Voltage - Supply:5V
Response Time:4.6µs
Current - Supply (Max):15mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C