ACS72981LLRATR-050B5
Description
HIGH PRECISION LINEAR HALL EFFEC
DataSheet
ACS72981LLRATR-050B5 PDF
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:DC ~ 250kHz
Linearity:±0.8%
Accuracy:-
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:1.8µs
Current - Supply (Max):14mA (Typ)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)