CSCA0400A000B15B01
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
CSCA0400A000B15B01 PDF
Type Description
Series:CSCA-A
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:400A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 50kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:±15V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):17mA
Operating Temperature:-10°C ~ 80°C