F03P050S05
Description
SENSOR CURRENT FLUX GATE 50A AC
DataSheet
F03P050S05 PDF
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:12.5mV/A
Frequency:300kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±0.9%
Voltage - Supply:5V
Response Time:0.3µs
Current - Supply (Max):55mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C