ACS756SCB-050B-PFF-T
Description
SENSOR CURRENT HALL
DataSheet
ACS756SCB-050B-PFF-T PDF
Type Description
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±5%
Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C