ACS758ECB-200B-PSS-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
DataSheet
ACS758ECB-200B-PSS-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:200A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:10mV/A
Frequency:DC ~ 120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1.2%
Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):13.5mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-CB Straight Leads, PSS
Quantity Unit Price Ext. Price
HO 150-S
HO 150-S
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
HASS 400-S
HASS 400-S
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC