ACS70331EOLCTR-2P5B3
Description
ANALOG CIRCUIT
DataSheet
ACS70331EOLCTR-2P5B3 PDF
Type Description
Series:ACS70331
Package:Bulk
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:2.5A
Number of Channels:1
Output:Voltage
Sensitivity:400mV/A
Frequency:DC ~ 1MHz
Linearity:±0.2%
Accuracy:-
Voltage - Supply:3V ~ 4.5V
Response Time:535ns
Current - Supply (Max):6mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package:8-SOIC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AT 20 B420L
AT 20 B420L
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
CZ3A01
CZ3A01
3.3V OUTPUT ACCURATE CORELESS CU
CZ3703
CZ3703
IC CORELESS CURRENT SENSOR 10VSO
ECS-2200B-240
ECS-2200B-240
XTAL OSC XO 24.0000MHZ HCMOS TTL
ACS70331EOLCTR-2P5B3
ACS70331EOLCTR-2P5B3
ANALOG CIRCUIT
REM5E-2405D/R6/A/SMD
REM5E-2405D/R6/A/SMD
DC DC CONVERTER +/-5V 5W