MLX91206LDC-CAL-001-TU
Manufacturer
Melexis
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
MLX91206LDC-CAL-001-TU PDF
Type Description
Series:Triaxis®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:10mT
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity:580mV/mT
Frequency:DC ~ 90kHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:5V
Response Time:8µs
Current - Supply (Max):12mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)