LA02P054S03
DataSheet
LA02P054S03 PDF
Type Description
Series:LA02P
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:54A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:24.5mV/A
Frequency:DC ~ 300kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:2.97V ~ 3.63V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):10mA
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C