MLX91206LDC-CAL-002-SP
Description
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
DataSheet
MLX91206LDC-CAL-002-SP PDF
Type Description
Series:Triaxis®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:10mT
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity:380mV/mT
Frequency:DC ~ 90kHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:5V
Response Time:8µs
Current - Supply (Max):12mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)