ACS71240KEXBLT-030B3
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE-GRADE, GALVANICALLY I
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS71240KEXBLT-030B3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:30A
Number of Channels:1
Output:Voltage
Sensitivity:44mV/A
Frequency:120kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±6%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):12mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-PowerWFQFN
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HO 6-P
HO 6-P
SENSOR CURRENT HALL 6A AC/DC
APR 50 B10
APR 50 B10
SENSOR CURRENT 10A, 25A, 50A