HLSR 10-SM/SP33
Manufacturer
LEM USA, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
HLSR 10-SM/SP33 PDF
Type Description
Series:HLSR-P
Package:Tray
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:10A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:80mV/A
Frequency:400kHz
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:3.3V
Response Time:2.5µs
Current - Supply (Max):25mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C