LA01P035S05
DataSheet
LA01P035S05 PDF
Type Description
Series:LA01P
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:35A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:60mV/A
Frequency:DC ~ 400kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):10mA
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C