ACS70331EESATR-2P5B3
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
HIGH SENSITIVITY, 1 MHZ, GMR-BAS
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS70331EESATR-2P5B3 PDF
Type Description
Series:ACS70331
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:2.5A
Number of Channels:1
Output:Voltage
Sensitivity:400mV/A
Frequency:DC ~ 1MHz
Linearity:±0.2%
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:3V ~ 4.5V
Response Time:535ns
Current - Supply (Max):6mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C