ACS730KLCTR-50AB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
1MHZ BANDWIDTH INTEGRATED, HALL
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS730KLCTR-50AB-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:40mV/A
Frequency:1MHz
Linearity:±0.75%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:700ns
Current - Supply (Max):25mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)