JC10F-025A-V
Manufacturer
Aim Dynamics
VIGOR # :
Description
CURRENT TRANS J&D 5A 10MM
Catalog
Current Sensors
DataSheet
JC10F-025A-V PDF
Type Description
Series:V
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:-
Current - Sensing:25A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 0V ~ 5V
Sensitivity:-
Frequency:50Hz ~ 60Hz
Linearity:±2%
Accuracy:±2%
Voltage - Supply:-
Response Time:300ms
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Polarization:-
Mounting Type:Free Hanging
Package / Case:Module, Single Pass Through
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HX 50-P
HX 50-P
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC