F03P025S05D
Description
SENSOR
DataSheet
F03P025S05D PDF
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:25A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:25mV/A
Frequency:300kHz
Linearity:±0.1%
Accuracy:-
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Response Time:0.3µs
Current - Supply (Max):35mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CSLA2DJI
CSLA2DJI
SENSOR CURRENT HALL 225A AC/DC